Mallorca

Průvodce ostrovem

Mallorca - perla středomoří

Vítejte na Mallorce

Mallorská kuchyně

Mallorská kuchyněKuchyně ostrova Mallorca je spjata s její historií a národy, které na ostrově žily. Najdeme v ní stopy španělské, italské, ale především arabské kuchyně. Typické mallorské pokrmy se vždy připravovaly jednoduchým způsobem a z takových surovin, které byly na ostrově běžně dostupné nebo které se daly v daných přírodních a klimatických podmínkách vypěstovat. Základem je zelenina, ovoce, vepřové, jehněčí , kuřecí a králičí maso, ryby, mořské plody, koření, mandle, nezbytný olivový olej a mořská sůl.

Číst dál...

Ostrov Mallorca

Mallorca (vyslovuj "Majorka", v Česku se často setkáváme s výslovností "Malorka"), španělský ostrov ve Středozemním moři, se nachází asi 180 kilometrů od východního pobřeží Pyrenejského poloostrova a je součástí Baleárského souostroví (Mallorca, Menorca, Ibiza a Formentera). Ze všech Baleárských ostrovů je právě Mallorca ten největší, což vyplývá již z latinského označení ostrova "insula maior" - největší ostrov.

Ostrov Mallorca má přibližně kosodélníkový tvar, rozkládá se na ploše 3,640.11 km2 a jeho pobřeží dosahuje celkové délky 623 kilometrů. Vzdálenost od severu k jihu je 78 km a od západu k východu 96 km.

Krajina na Mallorce je velmi různorodá, na severu a severozápadě tvoří pobřeží ostrova vysoké útesy, mezi nimi se ukrývají skalnaté zátoky, zbylou část pobřeží lemují převážně pláže písečné. Na severozápadě Mallorky leží nejvýznamnější pohoří ostrova, Serra de Tramuntana (španělsky Sierra de Tramuntana), s nejvyšším vrcholem Puig Major (1.445 m). Dalším významným pohořím je Serra de Llevant (španělsky Sierra de Levante) na jihovýchodě. V samém středu ostrova se rozkládá rovina Es Pla, která je nejúrodnějším místem na Mallorce.

Hlavním a zároveň největším městem ostrova Mallorca je Palma de Mallorca. V Palmě žije téměř polovina obyvatel z celkového počtu 873.414 (v roce 2011) obyvatelstva ostrova. Obyvatelé Mallorky hovoří dvěma oficiálními jazyky, katalánsky a španělsky, v běžné mluvě často používají i katálánský dialekt "mallorquí". 

Velká většina obyvatelstva pracuje v oblasti cestovního ruchu, který se od 50. let 20. století stal hlavním zdrojem jejich obživy a dodnes je nejdůležitější součástí zdejší ekonomiky. Právě turismus a služby spojené s cestovním ruchem nahradily tradiční způsob zemědělského života ostrovanů. Přesto se i dnes část obyvatelstva věnuje pěstování zemědělských plodin (obilí, olivy, mandle, fíky), chovu hospodářských zvířat a rybolovu. Zcela nevymizel ani tradiční průmysl, na Mallorce se stále vyrábí nábytek, šperky a kožené zboží.

Ostrov Mallorca je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v celém Středomoří. Turisté sem míří díky příjemnému středomořskému klimatu, nádherným a rozmanitým plážím, ale i kráse zdejší přírody, za architektonickými památkami, ze kterých dýchá dlouhá a pestrá historie ostrova, za sportem, kulturou a bohatým nočním životem. Mallorca je ostrov, který má co nabídnout všem věkovým kategoriím a každoročně jej navštíví více než 10 miliónů turistů.

Jste zde: Home Ostrov Mallorca