Mallorca

Průvodce ostrovem

Mallorca - perla středomoří

Hrad Castell de Bellver

Castell de BellverVýstavbu tohoto jedinečného hradu plánoval již první křesťanský panovník, král Jakub l.  (Jaume l.)). Jedním z důvodů bylo i to, aby hrad připomínal vítězství křesťanství nad islámem. Jeho budování začalo již v době jeho vlády, dokončení se však nedožil a hrad byl zcela dostavěn až za vlády jeho syna Jakuba ll. (Jaume II.) v letech 1309 - 1311. Jako architekt byl povolán Pere Salva, podle jehož návrhů byla postaven i palác Almudaina. Hrad se nachází asi 3 km severozápadně od centra Palmy a stojí na strategickém významném místě, na zalesněném kopci (112,6 m. n. mořem) nad palmským zálivem.Je odsud krásný výhled přímo na zátoku i na staré město v Palmě (mimochodem v překladu z katalánštiny známená název Bellver skutečně "krásná vyhlídka"). Castell de Bellver má zcela jedinečnou kruhovou konstrukci zdí, jejichž součástí jsou tři věže a několik střílen. Čtvrtá a nejvyšší věž - Torre de l’Homenatge stojí samostatně, tyčí se vysoko nad rovnou střechou hradu a je s ní spojena úzkým můstkem. Uprostřed dvoupatrového hradního paláce je krásné kruhové nádvoří lemované arkádovými oblouky. V přízemí jsou za románskými oblouky po obvodu zdí umístěny antické sochy. Z prvního patra, které zdobí gotické oblouky, lze vyjít po schodech do patra druhého, na střešní terasu hradu, odkud jsou překrásné panoramatické výhledy do okolí. 

Castell de Bellver

V přízemí hradního paláce je v současnosti umístěno Museu d’Historia de la Ciutat, zaměřené na historii hlavního města Palma de Mallorca. V prvním poschodí si návštěvníci mohou prohlédnout jednotlivé sály a pokoje jako například Saló del Tron (trůnní sál), Capella de San Marc (kaple),  Sala de les Reines de Mallorca (královský sál), Sala de Jovellanos (místnost, kde byl vězněn Gaspar Melchor de Jovellanos), Collecció Despuig (sál, kde je umístěna umělecká sbírka kardinála Despuig) a Cuina (kuchyň).

Historie hradu má i smutné stránky, v minulosti sloužil nejen jako královská rezidence, obranná pevnost, úkryt před pirátskými nájezdy, morovou epidemií, ale především jako vězení.  V jeho útrobách nakonec skončili i příslušníci královského rodu, jejichž předci nechali hrad postavit. Byla tu uvězněna vdova po králi Jakubovi lll. (Jaume lll.) spolu se svými syny, známý politik a spisovatel Gaspar Melchor de Jovellanos. Jako mučírna sloužila podzemní místnost s otvorem ve stropě, která byla původně určena ke shromažďování  vody odtékající ze střechy. Vězení, někdy nazývané La Olla, fungovalo na hradě až do roku 1915.  Pověsti říkají, že po setmění, v místech, kde se nacházela věznice, bývají slyšet divné zvuky, kvílení a řinčení řetězů. A stejně tak jako v mnoha jiných hradech, i tady prý vedou tajné podzemní chodby, jedna z nich má ústit v paláci Almudaina.

Otvírací doba:

Po: 8:30 - 13:00

Út - Ne + státní svátky: 10:00 - 19:00 (květen, červen, červenec a srpen)

Mimo hlavní sezónu je obvykle otevřeno jen do 18. hodiny, v zimních měsících pak jen do 17. hodiny. Hrad je zcela uzavřen 25.12. a 1.1. Otvírací doba se může lišit od výše uvedené, pokud se na hradě konají mimořádné kulturní akce a koncerty pořádané městskou radou Ajuntament de Palma.

Vstupné:

Vstupné je 2,60 €, děti do 14 let mají vstup zdarma, senioři a studenti zaplatí za vstup 1,05 €

Castell de Bellver, C/Camilo José Cela s/n, 070 14 Palma de Mallorca

Tel. (+34) 971 730 657

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Naše tipy:

Ke hradu se nejpohodlněji dostanete autem (jeďte podél zálivu v Palmě a sledujte růžovou směrovku s označením Castell de Bellver, po ulici C/Camilo José Cela přijedete přímo k hradu), neplacené parkoviště je přímo vedle hradu (jeho kapacita však mnohdy nestačí a běžně se parkuje na okrajích poměrně široké asfaltové silnice vedoucí k hradu). Ideální volbou je cesta taxíkem přímo z centra Palmy (např. ze stanoviště u Sa Llotja). Autobusem (línea 46, 20, 3) jeďte na zastávku C/Joan Miró nebo na náměstí Plaça Gomila, odtud už musíte pěšky (buď po asfaltové silnici nebo po stezce vedoucí borovicovým lesem), využít můžete také taxislužby (tel. (+34) 971 401 414), která má stanoviště na ulici C/Camilo José Cela, přímo pod kopcem, kde začíná asfaltová silnice vedoucí odsud k hradu. Až nahoru k hradu zajíždí i turistické vyhlídkové autobusy z Palmy (línea 50).

Pokud nemáte zájem o návštěvu muzea, vydejte se na prohlídku hradu v neděli nebo v den státního svátku. Tehdy je hrad přístupný zcela zdarma, muzeum a sály jsou však uzavřeny. Víkendové výlety na hrad mají v oblibě hlavně mallorské rodiny, které po prohlídce hradu většinou míří na malý piknik v borovicovém lesíku Bosc de Bellver, který hrad obklopuje ze všech stran.

V pokladně se dá zakoupit tištěný průvodce za 8 €.

Jste zde: Home Co vidět na Mallorce Hrad Castell de Bellver