Mallorca

Průvodce ostrovem

Mallorca - perla středomoří

Klášter Santuari de Lluc

Santuari de LlucKlášter Santuari de Lluc, duchovní centrum ostrova Mallorca, stojí v horském údolí pohoří Serra del Tramuntana, v severozápadní části ostrova. Lluc má jako posvátné místo dlouhou tradici. Stovky let předtím, než se započala jeho křesťanská historie, bylo okolí Llucu spjato s vyznavači různých kultů, uctívajících například stromy. Symbolem uctívání se tak staly zejména duby cesmínové, rostoucí ve zdejších lesích, které se tehdy považovaly za lesy posvátné. 
Křesťanské poutní místo se z Llucu stalo až po dobytí Mallorky katalánskými vojsky. První zmínky pochází z roku 1246. Podle pověsti našel mladý pastýř v místních lesích sošku Madony a odnesl ji do kostela ve vesnici Escorca, odkud několikrát záhadně zmizela a byla vždy znovu nalezena v Llucu. Díky tomu tady vznikla nejprve poustevna, poté kaple, kostel a nakonec celý klášter, do kterého míří tisíce poutníků, aby na vlastní oči spatřili sošku Černé Madony, známou jako La Moreneta. 

Santuari de Lluc

Klášterní komplex je poměrně rozlehlý a tvoří ho několik budov a nádvoří. Vstupní branou vejdete na hlavní náměstíčko plné zeleně, Plaça dels Pelegrins. Po pravé straně leží krytá chodba zvaná Els Porxets s mnišskými celami, po levé straně náměstíčko lemují nízké domky, v nichž je v současnosti zázemí pro turisty v podobě kavárny a pekárny, kde se dá zakoupit čerstvé a tradiční mallorské pečivo. Přímo naproti vstupní brány, na konci hlavního nádvoří stojí velká kamenná budova s muzeem, skrze kterou projdete na nádvoří Pati del bisbe Campinspo se sochou biskupa Campinse, iniciátora mnoha restauračních prací v klášterním areálu.  Právě odsud je nejkrásnější pohled na čelní průčelí kostela, který papež povýšil na baziliku. Vchod  do svatostánku najdete právě tady. Basílica de La Mare de Deu de Lluc. Interiér je bohatě zdobený a určitě si pojmenování bazilika zaslouží. La Morenetu, uctívanou sošku černé Madony, spatříte v malé kapli za hlavním oltářem baziliky, kde je i několik lavic k sezení. 

Santuari de Lluc, Plaça dels Peregrins 1, 073 15 Escorca, Mallorca

tel.: (+34) 971 871 525, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  

Otvírací doba a vstupné:

Klášter je veřejnosti přístupný po celý rok. Vstupní brána se otevírá v 6:00 hod. a uzavírá se ve 23:00 hodin. Vstup je zdarma.

Muzeum je otevřeno denně (kromě soboty) od 10:00 - 14:00 hodin. Vstupné je 4 €.

Botanická zahrada má otevřeno od 10:00 - 13:00 a od 15:00 - 18:00 hodin. Vstup je zdarma.

Naše tipy:

• Dávno již není tajemstvím, že se v areálu kláštera dá přenocovat. Nyní je však ubytování na vyšší úrovni než tomu bylo dřív. K pronajmutí jsou dokonce celé apartmány s kuchyní pro 2 - 6 osob. Ubytování v klášteře Lluc ocení především ti, kteří plánují turistické vycházky a pochody překrásnou přírodou pohoří Serra de Tramuntana. 

• Jestliže si chcete užít klidnou atmosféru kláštera, přijďte sem brzy dopoledne nebo k večeru. Hlavně v letní sezóně sem přes den míří spousty návštěvníků i autobusových zájezdů.

• Botanická zahrada rozhodně stojí za vidění.

• Do Llucu jezdí autobus z Palmy přes město Inca (línea 332) nebo z Port de Sóller (línea354).

Jste zde: Home Co vidět na Mallorce Klášter Santuari de Lluc