Mallorca

Průvodce ostrovem

Mallorca - perla středomoří

Městečko a klášter Valldemossa

ValldemossaMěstečko Valldemossa se nachází v severozápadní části ostrova Mallorca a leží přímo v centru pohoří Serra de Tramuntana (Sierra de Tramuntana). Většina návštěvníků míří do Valldemossy jen z jediného důvodu, a to aby navštívila zdejší největší atrakci, kartuziánský královský klášter - Cartoixa de Valldemossa (Real Cartuja de Jesús de Nazaret), který se stal tolik atraktivní díky slavnému páru, který zde kdysi pobýval. Tisíce turistů touží vidět bývalé klášterní cely, kde byl v zimě 1838 - 1839 ubytován hudební skladatel Frédéric François Chopin se svou přítelkyní, francouzskou spisovatelkou George Sandovou. V rámci základní prohlídky lze vidět klášterní kostel, starou lékárnu s původním vybavením, knihovnu, několik klášterních cel, muzeum .....a královský palác Palau del rei Sanç.

Palau del rei Sanç (Palacio Rey Sancho) přiléhá těsně ke klášteru a je součástí prohlídky kláštera. Palác nechal postavit král Jakub ll. pro svého nemocného syna Sancha, který trpěl těžkým astmatem a zdejší horský vzduch mu velmi prospíval. V roce 1399 byl tento královský zámeček darován kartuziánským mnichům. V dnešní době je palác přístupný veřejnosti a kromě nádherně zařízených komnat můžete navštívit sál, kde se pravidelně konají klavírní koncerty. Na programu jsou samozřejmě Chopinova díla. Těchto prostor se často využívá i k pořádání různých banketů a svateb. Po prohlídce paláce směřují kroky většiny návštěvníků k vyhlídce Miranda des Lladoners, která se nalézá těsně vedle něj a je odsud pěkný výhled na městečko a do horského údolí, které se rozkládá pod ním. Vedle kláštera se nachází příjemná zahrada Jardins Rei Joan Carlos l., je z ní pěkný pohled na barevnou věž klášterního kostela.

Valldemossa

V prostorách kláštera ve Valldemosse se koná každoročně v srpnu koná kulturní akce s názvem "Festival Internacional Chopin de Valldemossa". V letošním roce, tj.v roce 2012, se bude konat jeho  32.ročník a jako vždy se ho zúčastní známí klavírní  mistři, kteří v rámci několika koncertů zahrají nejen Chopinovy skladby.

Avšak nejen  Chopin proslavil toto městečko. Valldemosa je známá také jako místo, kde se v roce 1531 narodila Santa Catalina Thomas, která byla v roce 1930 prohlášena papežem za svatou. Téměř na všech domech v městečku najdete na fasádě keramickou tabulku, kde je "La Beateta", jak ji nazývají místní obyvatelé, vyobrazena. Nechybí ani nápis "Santa Catalina Thomas, pregau per nosaltres" (v překladu: "Sv. Kateřino Thomas, oroduj za nás"). Ve Valldemosse je přístupný její rodný dům s kaplí - Casa Natal de Santa Catalina Thomas. Každý rok se 28. července se v obci koná Festes de la Beata (Fiesta del Carro Triunfal de la Beata). Uličkami města projíždí slavnostně nazdobené povozy tažené oslíky nebo koňmi a všichni, zejména však děti zpívají píseň  "Sor Thomasseta", aby tak uctili památku jedné z nejuctívanějších světic na Mallorce.

Další populární fiesta ve Valldemosse je Festes de Sant Bartomeu a koná se každý rok 24.srpna na oslavu svatého Bartoloměje, patrona obce.

Sv. patronu Valldemossy je zasvěcen i místní farní kostel ze 13. století, který nese v názvu jeho jméno - Església Parroquial de San Bartolomé. 

Ermita de Valldemossa je poustevna, která je známa i pod názvem Ermita de la Santíssima Trinitat a nachází se nedaleko Valldemossy, při silnici mezi Valldemossa a Deià (asi 4 km od Valldemossy). Poustevna pochází z roku 1648 a stále ji obývá několik členů náboženské komunity, kteří však nebrání veřejnosti v návštěvě. Případní návštěvníci by se však měli chovat tiše, aby nenarušili klid potřebný k rozjímání. Odměnou za pěší výstup je nádherná vyhlídka na západní pobřeží ostrova Mallorca a Středozemní moře.

Port de Valldemossa (Sa Marina)

Půvabný rybářský přístav na severozápadním pobřeží Mallorky, Port de Valldemossa, leží necelé dva kilometry vzdušnou čarou od městečka Valldemossa. Úzká a klikatá silnička,  plná zatáček, která do přístavu vede, má ve skutečnosti téměř 6 kilometrů. Nad přístavem je roztroušeno několik kamenných domků, kde dříve bydleli rybáři a dnes slouží jako letní rezidence.  Restaurace v přístavu  má terasu přímo nad mořem a v nabídce jsou především rybí pokrmy.  V Port de Valldemossa je jen malinká kamenitá pláž a snad právě proto tady panuje tak klidná atmosféra. Krása a klid severozápadního pobřeží ostrova Mallorca imponovala i mnoha známým osobnostem, v blízkosti Port de Valldemossa stojí dům Michaela Douglase, kde pravidelně každý rok pobývá se svou ženou Catherine Zeta -Jones a dětmi. Cestou k přístavu můžete spatřit kaskádové vodopády Rei de Teules - Salt de Sa Marina (ovšem jejich krásu oceníte jen v případě, když předtím hodně pršelo) nebo pozůstatky talayotské svatyně Santuari Talaiòtic de Son Mas.

 

Turistické informační centrum Valldemossa:

Avinguda de Palma 7,  07170 Valldemossa 

Tel/Fax: (+34) 971 612 019, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  

 

Informační a kulturní centrum Costa de Nord Valldemossa:

Centrum založil a jeho výstavbu financoval populární herec Michael Douglas, osobně také vytvořil a namluvil multimediální projekt o historii a půvabech ostrova Mallorca, který zde můžete shlédnout.  

Avinguda de Palma 6, 07170  Valldemossa

Tel: (+34) 971 612 425, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Naše tipy:

• Do městečka Valldemossa jezdí z Palmy autobus Línea 210.

• Prakticky v celé Valldemosse je možné zaparkovat pouze na placených místech a parkovištích. Parkovné se platí v parkovacích automatech a stojí 0,75 € za 1 hodinu.  Parkování je zpoplatněno po celý týden (i v neděli) od 10:00 do 18:00 hodin. Automat bere jen drobné mince do hodnoty 2 €. Pro tisk lístku zmáčkněte zelené tlačítko. Parkovací lístek umístěte na viditelné místo za přední sklo auta. 

• V uličkách města najdete spoustu obchůdků, kde se dají nakoupit báječné suvenýry - pravé a výborné mallorské mandle, čokoládové bonbony, keramické kachle připomínající slavnou rodačku Santa Catalina Thomas.

• Suvenýry nakoupíte i přímo v klášteře. K dostání je tady i slavná kniha George Sandové "Zima na Mallorce", kde popisuje svůj a Chopinův zimní pobyt  a dojmy z ostrova. Kniha je k dostání v několika světových jazycích (i v polštině), bohužel však ne v češtině (toto dílo G. Sandové dosud nevyšlo česky ani v naší republice).

• Spousta lidí jezdí do Valldemossy v neděli dopoledne, když se tady pořádá trh. Trhy na Mallorce jsou jedinečné v tom, že tady skutečně nakoupíte zaručeně čerstvé ovoce a zeleninu od místních farmářů. A nejen to, prodávají se i klobásy, sýry, marmelády, med a další pochoutky.

Jste zde: Home Co vidět na Mallorce Městečko a klášter Valldemossa