Mallorca

Průvodce ostrovem

Mallorca - perla středomoří

Město Sóller

SóllerSóller leží v severozápadní části ostrova Mallorca, v údolí plném pomerančovníkových a olivovníkových sadů, nad nimiž se tyčí jedny z nejvyšších vrcholů pohoří Serra de Tramuntana. Město získalo věhlas a prosperitu díky bohaté úrodě pomerančů, které se vyvážely a stále vyváží do mnoha evropských zemí. Název Sóller údajně vznikl z arabského slova "suliar", což znamená "zlatá mísa" a úrodné sóllerské údolí si toto označení vskutku zaslouží. Obchodníci, kteří zbohatli na obchodování s citrusovými plody, si nechávali v Sólleru postavit mnohdy až honosné domy. Nejkrásnějším místem v tomto starobylém městě je nevelké, přesto však rušné a živé náměstí Plaça de la Constitució. Stojí zde místní radnice (ajuntament), působivý kostel Església Sant Bartomeu a zajímavý palác Banc de Sóller, postavený podle plánů architekta Joana Rubio Bellvera v katalánském secesním stylu. Příjemnou atmosféru dotváří kašna uprostřed a vysoké platany poskytující v létě tolik vzácný stín. Mnoho restaurací a kaváren má rozmístěno stoly přímo na náměstí a občerstvující se hosté tak mají přímý výhled na tramvaj projíždějící těsně kolem nich. Historická tramvaj, která zajišťuje spojení mezi Sóllerem a blízkým přístavem Port de Sóller je vyhlášenou turistickou atrakcí. Snad každý, kdo zavítá do těchto končin, neodolá pokušení absolvovat tuto okouzlující projížďku "oranžovým expresem" mezi pomerančovníkovými háji. Není to však jen tramvaj, která nabízí krásnou vyjížďku.

Sóller

Mnoho lidí využívá k dopravě do Sólleru stylový vlak, přezdívaný "červený šíp", kterým se sem dostanete přímo z hlavního města Palma de Mallorca. Je to pohodlný způsob cestování, při kterém vlak zdolává několik mostů a tunelů v působivé scénérii mallorské krajiny. Nádraží v Sólleru se nachází nedaleko náměstí  Plaça de la Constitució. Historická budova nádraží L’estació del Ferrocarril je známa i pod původním názvem  Can Mayol a kromě pokladny, čekárny, restaurace a kancelářských prostor jsou tu i dvě výstavní galerie věnované tvorbě Joana Miró a Pabla Picassa. V Sólleru však naleznete i další muzea. Jedním z nich je Museu de Sóller-Casal de Cultura, sídlící ve starobylém domě Ca´n Mo z roku 1740, které se dá označit za jakési národopisné muzem. Dalším muzeem je přírodovědně zaměřené Museu de Balear Ciencies Naturals, v němž si přijdou na své obdivovatelé zkamenělin, fosilií, hornin a minerálů. Muzeum sídlí v historické budově bývalého zámečku, který obklopuje botanická zahrada Jardí Botànic de Sóller. Je to klidné a krásné místo, kde můžete mezi typickými rostlinami Středomoří zakončit den strávený v Sólleru a okolí.

 

Turistická informační kancelář v Sólleru:

Informační kiosek se nachází v centru města, před nádražní budovou a je zcela unikátně umístěn ve starém vagónu.

tel.: (+34) 971 638 008, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Otvírací doba:

Po - Pá: 9:30 - 14:00,  15:00 - 17:00 

So + Ne: 10:00 - 13:00

 

Museu de Sóller-Casal de Cultura:

Carrer de sa Mar 13, 071 00 Sóller, Mallorca

tel.: (+34) 971 631 465

Otvírací doba:

V letním období: Út - Pá: 11:00 - 13:00, 17:00 - 20:00, So: 11:00 - 13:00

 

Jardí Botànic de Sóller:

Ctra. Palma-Port de Sóller (30,5. km), Apartat de Correus 44, 071 00 Sóller, Mallorca

tel.: (+34) 971 634 014, e-mail: jbs(a)jardibotanicdesoller.org

Otvírací doba:

Březen - říjen: Po - So: 10:00 - 18:00

Listopad - únor: Po - So: 10:00 - 14:00

V neděli a o státních svátcích je zavřeno.

Vstupné je 5 €, děti do 12 let mají vstup zdarma.

 

Museu Balear de Ciències Naturals:

Carretera Palma – Port de Sóller (30.km), Apartat 55, 071 00 Sóller, Mallorca

tel.: (+34) 971 634 064, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Otvírací doba:

Březen - říjen: Po - So: 10:00 - 18:00

Listopad - únor: Po - So: 10:00 - 14:00

V neděli a o státních svátcích je zavřeno.

 

Naše tipy:

• Nejpohodlnějším způsobem dopravy do Sólleru je vlakem z Palmy, odsud můžete pokračovat tramvají do Port de Sóller, z Port de Sóller lze dojet lodí na Sa Calobra.

• Do Sólleru se dostanete i pravidelnými autobusovými linkami z měst Palma, Pollença, Alcudia a Ca'n Picafort.

• Do sóllerského tunelu je povolen vjezd pouze automobilům, nikdy sem nevjíždějte na kole ani nevstupujte pěšky.

• Ochutnejte tradiční mallorské pečivo v pekárně hned vedle nádrážní budovy v Sólleru.

• Navštivte místní krytou tržnici, kde nakoupíte čerstvé ovoce, zeleninu, ale třeba i suvenýry.

• Ulice Carrer de la Lluna je oblíbeným místem k nakupování.

 

Jste zde: Home Co vidět na Mallorce Město Sóller