Mallorca

Průvodce ostrovem

Mallorca - perla středomoří

Poloostrov Formentor

Cap de FormentorPoloostrov Formentor (Península de Formentor) paří k nejvyhledávanějším turistickým cílům na Mallorce.  Leží na severovýchodě ostrova Mallorca, v pohoří Serra de Tramuntana a jeho nejsevernější část se nazývá Cap de Formentor. Formentor je místo úchvatných přírodních scénérií, vysokých  strmých a rozeklaných útesů nad křišťálově čistým mořem.


Turisté poloostrov objevili až tehdy, kdy byla v tomto divokém kraji vybudována asfaltová silnice, což nebyl vůbec jednoduchý úkol. Úzká a klikatá cesta nad příkrými skalnatými srázy, po které dnes míří na Formentor stovky aut, autobusů a cyklistů, byla  postavena podle plánů italského inženýra Antonia Parrettiho, který se proslavil i stavbou stejně náročné silnice na "Sa Calobra". 

Pomník připomínající  stavitele zdejší silnice - Antonia Parrettiho, stojí před vyhlídkou Mirador del Mal Pas (Mirador de Sa Creueta, Mirador d'es Colomer). Mirador del Mal Pas je vyhlídkové místo, které je snadno dostupné z parkoviště přímo u silnice. Dlážděný chodník lemovaný nízkou zídkou vede po okraji útesu k vyhlídkovým plošinám, kde se z výšky téměř 300 nad hladinou moře otevírají krásné výhledy do okolí a na ostrůvek Es Colomer. 

Stejně tak krásné výhledy jsou od obranné věže Torre d'Albercutx (Talaia d'Albercutx), která stojí na vrcholu kopce přímo naproti Mirador del Mas Pas. Od strážné věže lze spatřit zátoky Badia de Pollença a Badia de Alcúdia.

Platja de Formentor (Cala Pi de la Posada) je nejhojněji navštěvovaná pláž na Formentoru, protože je dobře dostupná pěšky, autem i po moři. Směřují sem výletní autobusy a lodě z celého ostrova. Jedna z nejkrásnějších písečných pláží má jedinou nevýhodu - v sezónu bývá často přeplněná. 

Z pláže lze zahlédnout zvenku nenápadný, uvnitř však komfortní Hotel Formentor. Nechal jej postavit Argentinec Adan Diehl, který v roce 1928 skoupil velkou část pozemků na poloostrově. Hotel zde stojí od roku 1929 až dodnes a je jedinou stavbou tohoto druhu na celém Formentoru. Zblízka si jej ale neprohlédnete, příjezdová cesta je otevřena jen pro ubytované hosty. Mezi nimi se vyskytují i dost slavná jména jako Audrey Hepburnová, Winston Churchill, Charlie Chaplin, Agatha Christie a další, takže se není proč divit, když se  personál hotelu snaží úzkostlivě chránit jejich soukromí.

Maják na Cap de Formentor Největší turistickou atrakcí je maják Far de Cap Formentor, který stojí na samém konci Cap de Formentor a zároveň na nejsevernějším místě ostrovaMallorca. Maják (1888 m. n. m.) byl dostavěn v roce 1860 a svou navigační funkci plní od roku 1863 až do dnešních dnů. V současnosti ale již není potřeba lidské obsluhy, využívá se solární energie. Budova, kde kdysi o samotě přebýval strážce majáku, se změnila na kavárnu, snack - bar a prodejnu suvenýrů. Z terasy před budovou jde za příznivých klimatických podmínek spatřit sousední ostrov Menorca. V bezprostředním okolí majáku žije i několik divokých koz, které si sem zvykly chodit pro dobroty, kterými je krmí turisté.

Atmosféru naprostého klidu v panenské přírodě si vychutnáte na některé z pláží, ke kterým není snadný přístup. K některým se dostanete jen pěšky nebo lodí, což vždy zaručuje, že tady nebudou davy turistů. K takovým plážím na Formentoru patří Cala Fiquera, Cala Murta a Cala Boquer.

 

 

 

 

 

Jste zde: Home Co vidět na Mallorce Poloostrov Formentor