Mallorca

Průvodce ostrovem

Mallorca - perla středomoří

Přírodní park Mondragó

Přírodní park MondragóPřírodní park Mondragó leží na jihovýchodě ostrova Mallorca, jen 5 km od starobylého městečka Santanyí. Překrásné přírodní scénérie, mořské pobřeží a několik nádherných pláží  o celkové rozloze 785 ha, byly prohlášeny za přírodní park v roce 1992. Návštěvníci parku jistě uvítají možnost odpočinku v jednom ze dvou rekreačních parků. První je umístěn v oblasti Ses Fonts de n'Alis, druhý v blízkosti S'Amarador. Stoly a lavice ve stínu borovic jsou ideálním místem pro osvěžující piknik, čehož také mnoho turistů hojně využívá.
Přírodním parkem Mondragó vedou čtyři krátké naučné trasy - Volta a la Guàrdia d'en Garrot, Mirador de sa Font de n'Alis, S'Amarador a Punta de ses Gatoves. Návštěvníci parku se formou příjemné procházky mají možnost seznámit s přírodními krásami této pobřežní oblasti, kterou tvoří průzračné a nádherně zbarvené moře, skalnaté pobřeží s několika jeskyněmi, překrásné pláže, písečné duny se středomořskou vegetací, mokřady, jezírka, bystřiny a původní zemědělské plochy. Informační tabule na značených trasách popisují floru a fauna v parku, tradiční zemědělství, rybářské a zemědělské kamenné stavby,  i zajímavé historické momenty, které se zde odehrály.

Součástí parku jsou i tři nádherné, přírodní pláže - Cala Mondragó (Ses Fonts de n'Alis), S'Amarador a Caló des Burgit.

Pláž Cala Mondragó (Ses Fonts de n'Alis)

Převážně písečná pláž, na okrajích s kamínky, je dlouhá 75 metrů a široká 60 metrů. Pláž je dobře dostupná od parkoviště a navštěvují ji i hosté ubytovaní v jediných dvou menších hotelích (Hotel Playa Mondragó a Hostal Condemar), které v parku stojí. Pláž je vybavena lehátky a slunečníky, bezpečnost na pláži hlídá plavčík, občerstvení poskytuje restaurace a bar na pláži nebo restaurace v blízkém hotelu. K dispozici je půjčovna šlapadel. V pravé části pláže začíná chodník pro pěší, spojující Ses Fonts de n'Alis s neméně krásnou pláží S'Amarador.

Pláž S'Amarador

Nádherná, přírodní pláž S'Amarador je lemována borovicemi a má velmi jemný bílý  písek.  Je 160 metrů dlouhá a 50 metrů široká. Vyjímečnou krásu této pláže ocenil i webový server onbeach.com, který ji v roce 2008 zvolil za nejlepší evropskou pláž. S'Amarador je hojně navštěvovaná, parkoviště se nalézá asi jen 5 minut chůze od pláže. Přesto tady panuje klidná a tichá atmosféra. Občerstvení poskytuje malý plážový bar (další dvě restaurace jsou na sousední pláži Ses Fonts de n'Alis, se kterou ji spojuje chodník pro pěší) a neprovozují se tady žádné vodní sporty. K dispozici jsou slunečníky, lehátka, sprchy a toalety. Křišťálově čistá voda a jemný písek láká především rodiny s dětmi. K dispozici jsou slunečníky, lehátka, sprchy a toalety.

Caló des Burgit

Caló des Burgit je přírodní a nedotčená zátoka s malou písečnou pláží, která je jen 18 metrů dlouhá a 15 metrů široká. Snadno k ní dojdete, pokud se budete řídit směrovkami značené trasy "Volta a la Guàrdia d'en Garrot ". Na pláži není žádná vybavenost ani možnost občerstvení.

Informační centrum přírodního parku Mondragó:

El Centre d´Informació del Parc Natural del Mondragó je umístěno v těsné blízkosti parkoviště u Ses Fonts de n'Alis. Kromě informačních materiálů o parku (v několika jazycích) je zde k vidění několik malých výstav vztahujících se k parku Mondragó. 

Otevřeno je denně, po celý rok od 9:00 do 16:00 hodin.

tel.: (+34) 971 181 022, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Výkladové centrum přírodního parku Mondragó - Can Crestall:

Otevřeno je ve středu a čtvrtek od 8:00 do 15:00 hodin.

C. de Can Llaneres 8, 076 50 Santanyí, Mallorca

tel.: (+34) 971 642 067

Naše tipy a zajímavosti:

• Příjezd do Cala Mondragó je nejpohodlnější z města Santanyí po silnici Ma -19 nebo Ma - 6102, sledujte pozorně značení na Cala Mondragó u silnice a v obou případech přijedete na velké parkoviště, od kterých je to jen kousek pěšky k plážím a naučným trasám v parku. Pokud ale budete chtít využít služeb infocentra, zvolte příjezd po silnici Ma - 19.

• Pro lepší orientaci v parku doporučujeme vyzvednout si v informacích mapku.

• Určitě si projděte alespoň jednu ze čtyř nepříliš náročných tras, žádná z nich Vám nezabere více než 45 minut času. Nekrásnější výhledy na pobřeží a úchvatnou panenskou zátoku s malinkou pláží Caló des Burgit můžete obdivovat na okružní trase "Volta a la Guàrdia d'en Garrot ", která začíná v rekreačním parku u pláže Ses Fonts de n'Alis a končí tamtéž.

•Vemte si s sebou svoje občerstvení a odpočiňtě si v jednom z rekreačních parků, v tom v blízkosti pláže Ses Fonts de n'Alis jsou i toalety, odpadkové koše a mini hřiště pro děti.

• V roce 1989 byla v Cala Mondragó plánována výstavba velkého turistického letoviska, protesty tisíců lidí však této masové zástavbě zabránily a následným vyhlášením přírodního parku bylo dosaženo zachování  této překrásné části mallorského pobřeží pro příští generace.

• K pláži Cala Mondragó (Ses Fonts de n'Alis) zajíždí turistický vláček z letoviska Cala d´Or.

 

Jste zde: Home Co vidět na Mallorce Přírodní park Mondragó