Mallorca

Průvodce ostrovem

Mallorca - perla středomoří

Statek La Granja de Esporles

La Granja de EsporlesRozlehlý venkovský statek, který tvoří zámeček, hospodářské budovy a zahrady, stojí v západní části ostrova Mallorca, v blízkosti vesnice Esporles. Oblast byla osídlena již v dobách římských i arabských a to díky vydatnému pramenu, tryskajícímu ze země. Mohutnost tohoto na Mallorce tolik vzácného zdroje vody nepolevila dodnes, důkazem toho jsou vodní stavby v překrásně udržovaných zelených zahradách. Dům, stojící uprostřed těchto zahrad byl v průběhu staletí majetkem několika šlechtických rodů, jednu dobu dokonce sloužil i jako cisterciácký klášter.V současnosti je zámeček ve vlastnictví rodiny Colom, která jej zpřístupnila široké veřejnosti, jenž tak má možnost seznámit se s životem šlechty, ale i služebnictva na mallorském venkově. Prohlídku hospodářské části rozhodně nevynechejte, k vidění je tady několik druhů zvířat, kozy, oslíci, slepice, králící, koně a také porc negre - černé mallorské prase. Zajímavá je i prádelna a vodní mlýn ve skalnatém výklenku. Dům je návštěvníkům přístupný téměř celý, od sklepa až po půdu a v jeho interiéru uvidíte i takové exponáty, které byste tady dozajista nečekali. Kromě klasických sálů, salonků, jídelen a ložnic spatříte i neobvyklou hernu, trůnní sál s mini divadlem, stylově vybavenou koupelnu, toaletu, lékařský pokoj, kapli a kuchyň.

La Granja de Esporles

V suterénu si prohlédnete několik řemeslných dílen (truhlářské, tkalcovské..), místnosti, kde se vyráběly likéry z bylin, lisovnu oleje a vína, ale kupodivu i mučírnu - sala de tortura s mučícími nástroji z dob inkvizice. Nevynechejte ani občerstvení formou ochutnávky typických mallorských pokrmů (sýry, uzeniny, pečivo a smažené koblížky z bramborového těsta - bunyoles s mnoha druhy marmelád) vedle nádvoří Patio de Plateros. Tyto speciality, víno i bylinné likéry je zde možné také zakoupit.Na útulném nádvoří jsou rozmístěny stolky, židle i pohodlná lehátka pod korunami starých platanů, lákající k příjemnému odpočinku po dlouhé prohlídce usedlosti. Přímo tady si můžete sami natočit do malých pohárků některé z vín místní produkce. Po krátkém odpočinku navštivte ještě krásné zahrady před domem. Suvenýry nakoupíte v malém obchůdku na hlavním nádvoří. 

La Granja, silnice Esporles - Banyalbufar, 2.km, 071 90 Esporles, Mallorca

tel.: (+34) 971 610 032

www.lagranja.net

Otvírací doba:

Celoročně od 10 do 19:00 hodin, v zimním období se obvykle zavírá již v 18:00 hodin.

Vstupné:

Za vstupné do domu, zahrad, hospodářských stavení a ochutnávku tradičních mallorských specialit zaplatíte 13,50 € , děti mají vstup za 7 €. 

Naše tipy:

• Každou středu a pátek od 15:00 do 16:30 hodin(od února do října) se v usedlosti La Granja konají zajímavá představení, ukázky tradičních řemesel, drezúra koní a zábavná jízda na oslících. Ten, kdo má odvahu projet se na oslovi, získá zaslouženou odměnu, většinou to bývá pár lahví vína místní výroby.

• U pokladny lze zakoupit i vstupenka, v jejíž ceně je zahrnuto typické mallorské menu o několika chodech (dospělý 24 €, děti 13 €).

• Na prohlídku celého statku si vyhraďte nejméně 3 - 4 hodiny, možná budete překvapeni rozsáhlostí prohlídky a strávíte tady skoro celý den.

• Podobný statek, který si také můžete celý prohlédnout, je Els Calderers (Calderers de Sant Joan, Carretera Palma- Manacor, 37.km, 072 40 Sant Joan, Mallorca, tel. (+34) 971 526 069.

Jste zde: Home Co vidět na Mallorce Statek La Granja