Mallorca

Průvodce ostrovem

Mallorca - perla středomoří

Zahrady Jardins d'Alfabia

Jardins d'AlfabiaZahrady Alfabia se rozkládají v horském průsmyku Coll de Sóller, na úpatí pohoří Serra d'Alfabia, jež je součástí horského masívu Serra de Tramuntana. Zahrady byly založeny v maurském stylu a jejich kouzlo spočívá v arabském umění, které bylo dokonalé zejména ve využití vody nejenom k zavlažování, ale zejména jako okrasného prvku. I přes mnohé úpravy si zahrady dodnes zachovaly svůj jedinečný půvab. V současné době jsou zahrady v soukromém vlastnictví rodiny Zaforteza, která je z velké části zpřístupnila pro veřejnost. Návštěvníci tak mají možnost vychutnat si klidnou a příjemnou procházku zelení, obdivovat  okrasné i užitkové rostliny, stromy a keře, pohochat se krásou zavlažovacích kanálů a vodních jezírek, seznámit se s mnoha hospodářskými zvířaty a prohlédnout si haciendu stojící přímo uprostřed zahrad.

Pro návštěvníky je nejatraktivnější horní část zahrady, ke které vede kamenné schodiště, po jehož stranách proudí osvěžující horská voda v malých zavlažovacích kanálcích. Schodiště končí u kryté nádrže s vodou, která bývá často nazývána jako Královnina lázeň. Jestliže si  tady opravdu užívala královna koupele, měla z tohoto nadstřešeného bazénku s průzračnou vodu opravdu krásný výhled do zahrad nebo na protější starý holubník. Kousek odtud je k vidění budova se starou venkovskou kuchyní. Nejoblíbenějším místem v horní zahradě je rostlinami obrostlá pergola s 24 kamennými chrliči, ze kterých po stisku tlačítka tryská voda na dlážděný chodník uprostřed.

Jardins d'AlfabiaDolní část zahrad je pojata mnohem více exoticky, nejhezčí část tvoří leknínové jezírko s labutěmi, nad nímž je zahradní bar. V haciendě stojící uprostřed zahrady jsou k vidění pokoje vybavené starožitným nábytkem a obrazy. Knihovna, v níž jsou umístěna díla z 16. - 18. století obsahuje i jeden vzácný originál svazek - "Llibre de les franqueses", jehož autorem je samotný král Jakubl l. (Jaume l.). Dalším vzácným exemplářem je "křeslo maurského krále"z dubového dřeva, které ve skutečnosti pochází z 15. století. Prohlédnout si můžete také pokoj, v němž kdysi byla hostem španělská královna Isabela ll. Mezi domem a vstupní budovou se rozprostírá dlážděné patio s kašnou a stoletým platanem,v budovách okolo jsou stáje, lisovna oleje a kaple. 

Otvírací doba:

Duben - Říjen: Po - So: 9:30 - 18:30

Listopad, leden, únor, březen: Po - Pá: 9:30 - 17:30, So: 9:30 - 13:00

Zavřeno je každou neděli a po celý měsíc prosinec.

Za vstupné zaplatíte 6,50 € v letní sezóně a 5,50 € v zimní sezóně.

Jardins d'Alfabia, Carretera de Sóller - 17. km, Bunyola, Mallorca

Tel.: (+34) 971 613 123, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Naše tipy:

• K zahradám Alfabia se dostanete nejpohodlněji autem, leží při silnici z Palmy do Sólleru (17.km) těsně před sóllerským  tunelem, po pravé straně. Vedle vstupní brány je neplacené parkoviště a k pokladně vede dlážděná cesta lemovaná stromy a lavičkami. K zahradám se dostanete i autobusem, který jede do Sólleru z hlavního města Palma (Línea 210).

• Na zadní straně vstupenky najdete plánek zahrad s nejzajímavějšími tipy, které byste rozhodně neměli při prohlídce vynechat.

• Nezapomeňte navštívit zahradní bar a ochutnat výborný, čerstvě vylisovaný pomerančový nebo citronový džus, připravený z citrusových plodů, které se urodily přímo ve zdejších zahradách. Kromě džusu tady zakoupíte i různé druhy oříšků a upomínkové pohlednice.

• Pokud Vám procházka Alfabií nestačila, máte ještě možnost navštívit nedaleké (5 km od Alfabie) sídlo  Raixa s neméně pěknými terasovými zahradami.

Jste zde: Home Co vidět na Mallorce Zahrady Jardins d'Alfabia