Mallorca

Průvodce ostrovem

Mallorca - perla středomoří

Městečko a klášter Valldemossa

ValldemossaMěstečko Valldemossa se nachází v severozápadní části ostrova Mallorca a leží přímo v centru pohoří Serra de Tramuntana (Sierra de Tramuntana). Většina návštěvníků míří do Valldemossy jen z jediného důvodu, a to aby navštívila zdejší největší atrakci, kartuziánský královský klášter - Cartoixa de Valldemossa (Real Cartuja de Jesús de Nazaret), který se stal tolik atraktivní díky slavnému páru, který zde kdysi pobýval. Tisíce turistů touží vidět bývalé klášterní cely, kde byl v zimě 1838 - 1839 ubytován hudební skladatel Frédéric François Chopin se svou přítelkyní, francouzskou spisovatelkou George Sandovou. V rámci základní prohlídky lze vidět klášterní kostel, starou lékárnu s původním vybavením, knihovnu, několik klášterních cel, muzeum .....a královský palác Palau del rei Sanç.

Číst dál...

Město Sóller

SóllerSóller leží v severozápadní části ostrova Mallorca, v údolí plném pomerančovníkových a olivovníkových sadů, nad nimiž se tyčí jedny z nejvyšších vrcholů pohoří Serra de Tramuntana. Město získalo věhlas a prosperitu díky bohaté úrodě pomerančů, které se vyvážely a stále vyváží do mnoha evropských zemí. Název Sóller údajně vznikl z arabského slova "suliar", což znamená "zlatá mísa" a úrodné sóllerské údolí si toto označení vskutku zaslouží. Obchodníci, kteří zbohatli na obchodování s citrusovými plody, si nechávali v Sólleru postavit mnohdy až honosné domy. 

Číst dál...

Poloostrov Formentor

Cap de FormentorPoloostrov Formentor (Península de Formentor) paří k nejvyhledávanějším turistickým cílům na Mallorce.  Leží na severovýchodě ostrova Mallorca, v pohoří Serra de Tramuntana a jeho nejsevernější část se nazývá Cap de Formentor. Formentor je místo úchvatných přírodních scénérií, vysokých  strmých a rozeklaných útesů nad křišťálově čistým mořem.

Číst dál...

Klášter Santuari de Lluc

Santuari de LlucKlášter Santuari de Lluc, duchovní centrum ostrova Mallorca, stojí v horském údolí pohoří Serra del Tramuntana, v severozápadní části ostrova. Lluc má jako posvátné místo dlouhou tradici. Stovky let předtím, než se započala jeho křesťanská historie, bylo okolí Llucu spjato s vyznavači různých kultů, uctívajících například stromy. Symbolem uctívání se tak staly zejména duby cesmínové, rostoucí ve zdejších lesích, které se tehdy považovaly za lesy posvátné. 

Číst dál...

Statek La Granja de Esporles

La Granja de EsporlesRozlehlý venkovský statek, který tvoří zámeček, hospodářské budovy a zahrady, stojí v západní části ostrova Mallorca, v blízkosti vesnice Esporles. Oblast byla osídlena již v dobách římských i arabských a to díky vydatnému pramenu, tryskajícímu ze země. Mohutnost tohoto na Mallorce tolik vzácného zdroje vody nepolevila dodnes, důkazem toho jsou vodní stavby v překrásně udržovaných zelených zahradách. Dům, stojící uprostřed těchto zahrad byl v průběhu staletí majetkem několika šlechtických rodů, jednu dobu dokonce sloužil i jako cisterciácký klášter.

Číst dál...

Přírodní park Mondragó

Přírodní park MondragóPřírodní park Mondragó leží na jihovýchodě ostrova Mallorca, jen 5 km od starobylého městečka Santanyí. Překrásné přírodní scénérie, mořské pobřeží a několik nádherných pláží  o celkové rozloze 785 ha, byly prohlášeny za přírodní park v roce 1992. Návštěvníci parku jistě uvítají možnost odpočinku v jednom ze dvou rekreačních parků. První je umístěn v oblasti Ses Fonts de n'Alis, druhý v blízkosti S'Amarador. Stoly a lavice ve stínu borovic jsou ideálním místem pro osvěžující piknik, čehož také mnoho turistů hojně využívá.

Číst dál...

Zahrady Jardins d'Alfabia

Jardins d'AlfabiaZahrady Alfabia se rozkládají v horském průsmyku Coll de Sóller, na úpatí pohoří Serra d'Alfabia, jež je součástí horského masívu Serra de Tramuntana. Zahrady byly založeny v maurském stylu a jejich kouzlo spočívá v arabském umění, které bylo dokonalé zejména ve využití vody nejenom k zavlažování, ale zejména jako okrasného prvku. I přes mnohé úpravy si zahrady dodnes zachovaly svůj jedinečný půvab. V současné době jsou zahrady v soukromém vlastnictví rodiny Zaforteza, která je z velké části zpřístupnila pro veřejnost. Návštěvníci tak mají možnost vychutnat si klidnou a příjemnou procházku zelení, obdivovat  okrasné i užitkové rostliny, stromy a keře, pohochat se krásou zavlažovacích kanálů a vodních jezírek, seznámit se s mnoha hospodářskými zvířaty a prohlédnout si haciendu stojící přímo uprostřed zahrad.

Číst dál...

Jste zde: Home Co vidět na Mallorce